Adres

ul. Kujawska 53/1

15-548 Białystok

Na czym polega i jak wygląda terapia poznawczo-analityczna?

(z angielskiego - CAT: Cognitive Analytic Therapy)

Na tej stronie pokrótce przedstawimy jak wygląda terapia CAT (terapia poznawczo-analityczna). Będzie to bardzo ogólny opis terapii od strony praktycznej. Ponieważ każdy z nas jest inny, więc bardzo prawdopodobne jest, że przebieg Twojej terapii w wielu aspektach będzie różnił się, od tego opisanego poniżej. Twoja terapia na pewno będzie jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, bo dotyczy Ciebie i Twoich problemów, jednak możesz spodziewać się, że ramy terapii i jej główne założenia przedstawione poniżej będą zachowane w pracy z każdą osobą.

  • Spotkanie diagnostyczne
  • Rozpoczęcie terapii CAT
  • Sesja przeformułowania
  • Faza środkowa terapii
  • Zakończenie

Terapia poznawczo-analityczna

Spotkanie diagnostyczne

Aby umówić się na pierwszą wizytę wystarczy, zadzwonić do wybranego ośrodka CAT (skierowanie nie jest potrzebne). Na spotkaniu z terapeutą możesz spodziewać się pytania o powód poszukiwania pomocy, o Twoje oczekiwania wobec terapii, (czyli o to, co chciałbyś zmienić w swoim życiu). Rozmowa na ten temat ułatwi Ci, a także terapeucie rozeznanie się, czy dane podejście terapeutyczne będzie odpowiednie i pomocne w rozwiązywaniu Twoich problemów. Podczas tego spotkania również Ty możesz zadawać wszelkie dręczące Cię pytania, ponieważ pierwsza wizyta jest także po to, aby rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące terapii.

Jeśli okaże się, że terapia CAT jest właśnie dla Ciebie, następnym krokiem jest ustalenie długości i czasu jej trwania. Terapia CAT jest terapią krótkoterminową, co w praktyce oznacza ściśle określoną liczbę spotkań, zazwyczaj 16. Może być również tak, że terapeuta uzna za odpowiednie, aby odbyć z Tobą 8, 12 lub 24 sesji. Jest to uzależnione od sytuacji i problemu, z jakim się zgłosisz. Jedna sesja terapeutyczna trwa 45 minut.

Rozpoczęcie terapii CAT

Po pierwszym spotkaniu zostaniesz poproszony o uzupełnienie w domu Kwestionariusza Psychoterapii, w którym znajdziesz opis powszechnych problemów i związanych z nimi wzorców zachowań. Twoim zadaniem będzie zaznaczenie tych najbardziej charakterystycznych dla Ciebie. Podczas kilku następnych sesji razem z terapeutą przyjrzysz się bliżej tym wzorcom, co ułatwi Ci zrozumienie, skąd się one wzięły i jak wpływają na Twoje obecne życie.

Sesja przeformułowania

Podczas 4-6 sesji razem z terapeutą będziesz pracował nad pisemnym przeformułowaniem Twojej sytuacji. Przeformułowanie oznacza wspólne rysowanie diagramu obrazującego Twoje dotychczasowe schematy zachowań, które sprawiły, że zacząłeś szukać pomocy. Diagram pomoże Ci zrozumieć i jasno zobaczyć, dlaczego zachowujesz się właśnie w taki, a nie inny sposób. Ale co ważniejsze, ułatwi Ci znalezienie i nazwanie dróg wyjścia z dotychczasowego, często błędnego koła. W tym czasie terapeuta napisze do Ciebie list, który będzie krótkim podsumowaniem waszej dotychczasowej pracy oraz swego rodzaju kierunkowskazem wytyczającym dalszy kierunek tej pracy.

Faza środkowa terapii

Faza środkowa terapii (7-12 sesja) będzie poświęcona dalszemu pogłębieniu zrozumienia Twoich wzorców zachowań oraz tego, jak wpływają one na Twoje aktualne życie, jak również nowym sposobom radzenia sobie z Twoimi problemami. Krok po kroku będziesz uczyć się, jak zostać swoim własnym terapeutą. Możesz też zostać poproszony o wykonanie różnego rodzaju „prac domowych”, dzięki którym (również poza pokojem terapeutycznym) będziesz mógł uważniej przyglądać się swoim myślom, emocjom i towarzyszącym im zachowaniom. Później razem z terapeutą będziecie mogli wykorzystać te obserwacje i doświadczenia do uzyskania większego wglądu w pozytywne zmiany, jakie będą zachodzić w Twoim życiu.

Zakończenie

Na ostatnich 3-4 sesjach wspólnie z terapeutą będziecie pracować nad pozytywnym zakończeniem terapii. Będziesz miał sposobność rozmawiać o swoich uczuciach i przemyśleniach związanych z kończeniem terapii. Będzie to również czas na podsumowanie tego, co osiągnęliście podczas terapii, i na rozmowę o tym, czym być może jeszcze warto byś się zajął po jej zakończeniu. Nieodłącznym elementem związanym z kończeniem terapii CAT jest napisanie zarówno przez Ciebie jak i terapeutę tzw. listu pożegnalnego, którego przeczytanie da wam obojgu możliwość zamknięcia procesu terapeutycznego.

Zazwyczaj na zakończenie terapii proponuje się też spotkanie kontrolne, które może odbyć się kilka miesięcy później. Jego celem jest możliwość spotkania z terapeutą i podzielenie się tym, jak sobie radzisz po terapii.

 


Wizyty umawiamy telefonicznie

85 73 33 516

Godziny pracy Poradni Leczenia Nerwic

pon- 14.00-20.00, wt - 8.30-16.00

środa - poradnia nieczynna

czw 8.30 - 14.00, pt 8.30 - 14.00

                                                          

E - REJESTRACJA

Niepotrzebne jest  skierowanie

Przychodząc do nas należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

 


 

          Niskopłatna Psychoterapia Grupowa
NZOZ Ośrodek Psychoterapii i Psychoedukacji Meandra 85 73 33 516 

© Copyright 2011-2012 Meandra