Przed psychoterapią

Z różnych przyczyn decydujesz się na wizytę u psychoterapeuty i idąc do niego zwykle masz swoje oczekiwania i wyobrażenia tego co się stanie;

  • „On na pewno mnie zrozumie”
  • „Da mi dobrą radę.
  • „Na pewno wie, co powinienem w tej sytuacji zrobić”
  • „Przyzna mi rację”
  • „Co on tam może wiedzieć ?!”
  • „Pójdę do niego dla świętego spokoju, żeby bliscy dali mi wreszcie spokój”

Często na początku wydaje się, że to psychoterapeuta powinien dać gotowe rozwiązanie, doradzić, i w ten sposób załatwić całą sprawę. Nierzadko chcemy by był on jak „dobra matka czy ojciec”, który zrozumie, przytuli, doradzi, pocieszy. Przecież jest specjalistą, zna się na psychologii człowieka i „wie lepiej” w kwestiach dotyczących problemów emocjonalnych. Może nawet byłbyś gotowy wykonywać jego polecenia i przyjąć to, co mówi za pewnik.

A tymczasem psychoterapeuta nie jest jednak magiem z tajemną wiedzą o Tobie. Jest on raczej towarzyszem, z którym poznajesz siebie i masz okazję tworzyć nowe spojrzenie i rozwiązania na swoje problemy. Możesz poznać inne sposoby myślenia, nieuświadomione motywy, które Tobą kierują, ale decyzje i wybory dokonujesz Ty. Razem z terapeutą uświadamiasz sobie i nazywasz swoje uczucia i założenia, które Tobą kierują. Czasem utwierdzasz się tylko w tym, co już dawno wiedziałeś lub przeczuwałeś, czasem odkrywasz coś nowego, a czasem zaczynasz patrzeć na to, co stare z innej perspektywy.

Terapeuta pomaga Ci dostrzec połączenia między tym, co czujesz, myślisz i robisz, pomaga zobaczyć jak emocje działają na Twoje ciało, jaki mają związek z dolegliwościami ciała, jak Twoje zachowania mogą być odbierane przez inne osoby i jak na nie mogą wpływać, i w jaki specyficzny sposób Ty reagujesz na określone zachowania innych. Rozmowa, próba odpowiedzi na zadane przez terapeutę pytanie, głośne nazwanie tego, co dla Ciebie jest oczywiste mają prowadzić Cię do lepszego zrozumienia siebie, a czasem pozwolić zobaczyć coś od zewnątrz jakby z perspektywy lotu ptaka. Czasem możesz popatrzeć na siebie ze zdziwieniem czy niedowierzaniem, a czasem z satysfakcją.

W czasie terapii pojawiają się momenty zmęczenia, zwątpienia, zagubienia, zniechęcenia, kiedy wolałbyś sam przed sobą coś ukryć, zatrzymać się. Także Twoje nastawienie do terapeuty i wyobrażenie o nim w czasie terapii może się zmieniać. Zwykle w czasie psychoterapii rozmawia się na temat Twoich odczuć i myśli dotyczących terapeuty. Terapia to czas poświęcony Tobie, to okazja do zajęcia się sobą i obserwowania siebie. To poznawanie siebie czasem cieszy, czasem zawstydza, a czasem budzi lęk. Jednak, kiedy już wiesz więcej o sobie, bardziej rozumiesz, co się w Tobie dzieje. Możesz zacząć zastanawiać się, co możesz i chcesz zmienić i łatwiej będzie ci rozróżnić to, na co masz wpływ, a na co nie masz.